Podstrona: Dni Nauki Polskiej w Grecji z udziałem Politechniki Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Dni Nauki Polskiej w Grecji z udziałem Politechniki Rzeszowskiej

2019-03-26 , red.  mat. prasowe i foto Ambasada RP w Atenach / NAWA
Dni Nauki Polskiej w Grecji z udziałem Politechniki Rzeszowskiej

Przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej wzięli udział w Dniach Nauki Polskiej w Grecji, które zostały zorganizowane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej we współpracy z Ambasadą Rzeczpospolitej Polskiej w Atenach.

Dwanaście wiodących polskich wyższych uczelni i instytucji naukowych odbyło spotkania z greckimi partnerami, studentami i kandydatami na studia, w celu rozszerzenia dwustronnej współpracy naukowej i wymiany studenckiej. Politechnikę Rzeszowską reprezentowali dr hab. inż. Mirosław Tyrka, prof. PRz. prodziekan ds. nauki Wydziału Chemicznego oraz mgr Jan Rybak z Działu Współpracy Międzynarodowej PRz.

Podczas pierwszych dwóch dni pobytu w Grecji, polska delegacja została przyjęta przez wiceministra spraw zagranicznych Grecji Markosa Bolarisa oraz dyrektora generalnego ds. szkolnictwa wyższego w Ministerstwie Edukacji, Badań Naukowych i Wyznań, Panagiotisa Giannopoulosa. Zrealizowała także szereg spotkań w Atenach i w Pireusie: na Uniwersytecie Ateńskim, w Greckiej Akademii Marynarki Wojennej, na Uniwersytecie w Pireusie, na Uniwersytecie Ekonomicznym w Atenach, w Greckiej Fundacji Badań Naukowych, z kierownictwem Greckiej Fundacji Stypendiów Państwowych (IKY) oraz twórcami portalu informacyjnego studyingreece. Szczegółowo polska oferta edukacyjna została zaprezentowana zainteresowanym studentom i kandydatom na studia podczas sesji informacyjnych na Uniwersytecie im. Kapodistriasa w Atenach.

Przedstawiciele uczelni politechnicznych mieli okazję do spotkania ze swoimi potencjalnymi partnerami z Politechniki Ateńskiej, Politechniki Kreteńskiej, Uniwersytetu Egejskiego oraz z władzami i członkami Greckiej Izby Technicznej. Podczas tego wydarzenia doszło do podpisania umowy partnerskiej pomiędzy polską i grecką instytucją zrzeszającą inżynierów: Federacją Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelną Organizacją Techniczną i Grecką Izbą Techniczną. Ze strony polskiej umowę podpisał wiceprezes FSNT-NOT, Kamil Wójcik, a ze strony gospodarzy prezes Greckiej Izby Technicznej, Georgios Stasinos. Po zakończeniu spotkań w Atenach delegacja udała się do Salonik, gdzie spotka się m.in. z władzami i studentami Uniwersytetu Arystotelesa.

Dni Nauki Polskiej w Grecji były elementem obchodów 100-lecia nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską i Grecją oraz częścią kampanii Ready, Study, GO!