Podstrona: Innowacje dla przemysłu na przykładzie firmy Koltex Recykling / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Innowacje dla przemysłu na przykładzie firmy Koltex Recykling

2019-06-28
Innowacje dla przemysłu na przykładzie firmy Koltex Recykling

Transfer wiedzy do przemysłu to jeden z fundamentalnych elementów działalności uczelni. Politechnika Rzeszowska od wielu lat realizuje strategię szeroko pojętej współpracy z firmami, która jest źródłem obopólnych korzyści. Jej efektem jest opracowywanie nowych technologii i produktów na potrzeby przemysłu przy współudziale pracowników uczelni i wykorzystaniu zaplecza badawczo-rozwojowego oraz laboratoriów Politechniki Rzeszowskiej.

W przedstawionym materiale filmowym Prorektor ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prof. PRz opowiada o współpracy z firmą Koltex Recykling w zakresie opracowywania nowych technologii, które pozwoliły m.in. otrzymać produkt o zwiększonej wytrzymałości na zrywanie nawet o 50%.

Prof. Oleksy podkreśla, że współpraca z przemysłem zmusza uczelnie do śledzenia nowinek technologicznych, które następnie mogą być wykorzystane do opracowania nowych technologii czy produktów.

Firma Koltex Recykling s.c. z siedzibą w Kolbuszowej od początku działalności świadczy usługi w rozwijającej się branży tworzyw sztucznych. Obecnie spółka zajmuje się całym procesem recyklingu, zaczynając od skupu odpadów z tworzyw sztucznych po gotowy produkt, którym jest folia i worki na śmieci. Przetwarzając surowce wtórne firma Koltex Recykling ogranicza wykorzystanie surowców pierwotnych, co przekłada się na ochroną środowiska oraz ochronę naturalnych zasobów.