Podstrona: Międzynarodowe warsztaty Civil Aviation Workshop / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Międzynarodowe warsztaty Civil Aviation Workshop

2022-11-03 , red.  Magdalena Kobrzyńska, Marta Jagiełowicz
Uczestnicy warsztatów Civil Aviation Workshop,

Na Politechnice Rzeszowskiej odbyły się międzynarodowe warsztaty Civil Aviation Workshop, w których uczestniczyli członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Lotnictwa EUROAVIA International. Organizatorem wydarzenia było Koło Naukowe EUROAVIA Rzeszów działające na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa.

Studentów z Włoch, Grecji, Hiszpanii i Rumuni przywitali przedstawiciele władz uczelni: prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp i prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz oraz dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa dr hab. inż. Adam Marciniec, prof. PRz, dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego dr inż. Arkadiusz Rzucidło, kierownik Katedry Awioniki i Sterowania dr hab. inż. Tomasz Rogalski, prof. PRz oraz opiekun KN EUROAVIA Rzeszów dr inż. Grzegorz Drupka.

Prelekcje i wykłady

Studenci wysłuchali prelekcji firmy Safran Transmission Systems Poland: „Safran’s climate strategy”. Następnie dr hab. inż. Andrzej Majka, prof. PRz poprowadził wykład pt. „Future perspectives for climate-neutral aviation”. Kolejnym prelegentem był dr inż. Piotr Grzybowski, który podczas warsztatów „Modern methods and tools to improve safety in parachuting” zapoznał studentów z nowoczesnymi metodami symulacji lotu spadochronowego i względami bezpieczeństwa. Studenci mogli również wziąć udział w konkursie na najlepsze lądowanie w trudnych warunkach. Nad organizacją konkursu czuwał dr inż. Grzegorz Drupka, a instruktorem była prezes koła Magdalena Kobrzyńska.

Uczestnicy wydarzenia mogli również wysłuchać wykładu firmy EME Aero „GTF engine – game changer in aviation. EME Aero as a high-tech service center for these engines”, a także wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez absolwentów Politechniki Rzeszowskich – pracowników firmy General Electric Engineering Design Center „Advancing flights for future generations. Preliminary design: scalling engine”.

Warsztaty ostatniego dnia odbywały się w Akademickim Ośrodku Szybowcowym w Bezmiechowej, gdzie studenci mogli wysłuchać m.in. wykładu dr. inż. Daniela Lichonia „Glider Academic Centre in Bezmiechowa – the timeline of gliding sport and technology”. Po uroczystym pożegnaniu goście udali się w podróż do miast uniwersyteckich. Politechnika Rzeszowska z pewnością zapadła w pamięć uczestników warsztatów jako uczelnia posiadająca wspaniałe zaplecze techniczne w dziedzinie lotnictwa.

Organizatorzy wydarzenia

Koordynatorem warsztatów była Katarzyna Krawczyk, wiceprezes Koła Naukowego EUROAVIA Rzeszów, a współorganizatorem Magdalena Kobrzyńska, prezes koła. Za opiekę merytoryczną odpowiadał dr inż. Grzegorz Drupka.