Podstrona: Nominacja profesorska dr. hab. inż. Jana Burka / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Nominacja profesorska dr. hab. inż. Jana Burka

2020-10-13 , red.  Anna Worosz
kategoria: Nauka
Nominacja profesorska dr. hab. inż. Jana Burka

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 21 września 2020 r. nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych dr. hab. inż. Janowi Burkowi, kierownikowi Katedry Technik Wytwarzania i Automatyzacji na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

Prof. dr hab. inż. Jan Burek jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, specjalność obrabiarki, narzędzia, technologia ogólna budowy maszyn. Stopień naukowy doktora nauk technicznych w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn uzyskał w 1985 r., a stopień naukowy doktora habilitowanego w 1995 r. Specjalizuje się w zakresie sterowania i nadzorowania obrabiarek i procesów obróbkowych.

Prof. dr hab. inż. Jan Burek jest autorem lub współautorem ponad 150 publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach krajowych i zagranicznych, autorem dwóch monografii naukowych oraz siedmiu podręczników akademickich, w tym dwóch w języku obcym. Autor lub współautor siedmiu patentów wdrożonych do przemysłu. Był promotorem pięciu prac doktorskich zakończonych nadaniem stopnia naukowego doktora. Obecnie jest promotorem pięciu kolejnych przewodów doktorskich. Był również promotorem ponad 200 prac magisterskich oraz ponad 160 prac inżynierskich.

Przyczynił się do pozyskania ok. 30 mln zł ze środków UE na kompleksowy remont zaplecza dydaktycznego Katedry Technik Wytwarzania i Automatyzacji oraz wymianę całego wyposażenia laboratoriów, dzięki czemu powstało 11 nowoczesnych laboratoriów i pracowni spełniających najwyższe standardy do prowadzenia badań naukowych i zajęć dydaktycznych. Za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne otrzymał wiele nagród rektora PRz oraz medal „Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej”.

Od wielu lat jest członkiem Komitetu Naukowego Naukowej Szkoły Obróbki Ściernej, Komitetu Naukowego Szkoły Obróbki Skrawaniem, Komitetu Naukowego Metrologii w Technikach Wytwarzania, a pięciokrotnie sprawował funkcję przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego tych szkół. Od kilkunastu lat jest członkiem Rady Programowej miesięcznika naukowo-technicznego „Mechanik” jako specjalista w dyscyplinie naukowej budowa i eksploatacja maszyn, w specjalności „obróbka skrawaniem”. Jest ekspertem Komitetu Badań Naukowych PAN Sekcji Technologii oraz członkiem Akademii Nauk Wyższej Oświaty Ukrainy. Jako profesor wizytujący w ramach kontraktów przebywał na stażach naukowych na Politechnice Lwowskiej.