Podstrona: Zwiększona dotacja dla Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Zwiększona dotacja dla Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej

2020-01-23 , red.  Fot. R.Dworak, A.Buk
kategoria: Nauka
Zwiększona dotacja dla Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej

Ministerstwo Infrastruktury zwiększyło dotację dla Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. W roku 2020 wyniesie ona 7 328 000 zł.

Przyznanie dotacji w wysokości 7 328 000 zł stanowi zwiększenie alokacji zasobów na szkolenie pilotów w Politechnice Rzeszowskiej aż o 659 600 zł. W 2019 roku dotacja wyniosła 6 668 400 zł.

- Znaczące zwiększenie dotacji wynika z ponadprzeciętnych wyników OKL-u w roku ubiegłym. Rok 2019 był bowiem rekordowy pod względem wyszkolenia adeptów pilotażu – Ośrodek wyszkolił aż 40 pilotów. Dla porównania ,w roku 2018 wyszkoliliśmy 30 pilotów. W tym kontekście zwiększenie dotacji ministerialnej jest zrozumiałe – komentuje prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, Rektor Politechniki Rzeszowskiej.

- Wyniki jakie uzyskaliśmy w zakresie wyszkolenia studentów w 2019 roku były możliwe dzięki wytężonej pracy całego Ośrodka. Dysponując ograniczoną liczbą kadry instruktorów i mechaników pracowaliśmy w trybie ciągłym – od świtu do nocy, również w weekendy – dodaje instr pil. mgr Mieczysław Górak, Dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.

Dotacja przyznawana przez Ministerstwo Infrastruktury na zadania związane z utrzymaniem powietrznych statków szkolnych i specjalistycznych ośrodków szkoleniowych kadr powietrznych przeznaczana jest na wydatki związane z: zakupem paliwa lotniczego, naprawą sprzętu lotniczego, opłatami lotniskowymi, ubezpieczeniami, amortyzacją sprzętu, utrzymaniem hangarów, utrzymaniem symulatorów, realizacją lotniczych szkoleń studentów, realizacją lotniczych szkoleń personelu lotniczego oraz kadry instruktorskiej, utrzymaniem kadry realizujące szkolenia oraz utrzymaniem i eksploatacją statków szkolnych.