Podstrona: Rozszerzenie Konsorcjum COP – Tradycja, Obronność / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Rozszerzenie Konsorcjum COP – Tradycja, Obronność

2017-11-18
Rozszerzenie Konsorcjum COP – Tradycja, Obronność

Politechnika Rzeszowska wspólnie z Uniwersytetem Technologiczno–Humanistycznym w Radomiu oraz Politechniką Świętokrzyską rozszerzyły współpracę w ramach powołanego we wrześniu br. Konsorcjum COP - Tradycja, Obronność. Skład Konsorcjum został powiększony o dwie kluczowe w naszym kraju uczelnie reprezentujące szkolnictwo morskie: Akademię Morską w Gdyni oraz Akademię Morską w Szczecinie.

18 listopada w Sali Senatu Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski - rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, prof. dr hab. inż. Wiesław Trąmpczyński - rektor Politechniki Świętokrzyskiej, dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka - rektor Akademii Morskiej w Szczecinie, prof. dr hab. inż. Jerzy Zarębski - rektor Akademii Morskiej w Gdyni, oraz prof. dr hab. inż. Zbigniew Łukasik - rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego, uroczyście podpisali deklarację rozszerzenia Konsorcjum COP - Tradycja, Obronność.

Konsorcjum COP - Tradycja, Obronność zainicjowane zostało przez rektora Politechniki Rzeszowskiej. Nadrzędnym celem powołania Konsorcjum było niezbędne obecnie dla dynamicznego rozwoju każdej uczelni połączenie świata nauki ze światem przemysłu.  Chęć zaangażowania w budowanie polskiej gospodarki oraz wdrażania innowacyjnych technologii skłoniło rektorów uczelni do wypracowania wspólnego stanowiska współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową.

Powołane Konsorcjum służyć ma w szczególności: podjęciu współpracy polegającej na wymianie doświadczeń, wiedzy i potencjału wynikających z prowadzonej działalności; współpracy przy realizacji projektów badawczo-rozwojowych dotyczących produkcji sprzętu wojskowego oraz inspirowaniu działań promujących szkolnictwo wyższe oraz zacieśnianiu współpracy ze środowiskami naukowymi i kulturalnymi.

W ramach podjętej współpracy uczelnie deklarują: organizowanie wspólnych zespołów badawczych; wspólny udział w projektach, programach i inicjatywach odpowiadających zakresowi kooperacji; wspólne ubieganie się o dofinansowanie prac ze źródeł zewnętrznych; a także współpracę w zakresie badań naukowych i kształcenia.