Podstrona: Student Politechniki Rzeszowskiej opracowuje system skracający drogę startową w samolotach pasażerskich / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2023-01-18 , red.  Marta Jagiełowicz
Piotr Bieńkowski, student pierwszego roku na kierunku lotnictwo i kosmonautyka,

Zwiększenie bezpieczeństwa samolotów na płycie lotniska oraz poprawa wydajności procedury startu to główne cele systemu, nad którym pracuje Piotr Bieńkowski, student pierwszego roku na kierunku lotnictwo i kosmonautyka na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Projekt może wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa podczas startu samolotu.

System Smart TOGA opracowywany przez studenta Politechniki Rzeszowskiej pozwala na automatyzację procedury startu samolotów pasażerskich. „Od 4 lat latam na symulatorach, a obecnie je buduję. Pewnego dnia pilot w dużej europejskiej linii opowiedział mi o problemie, jakim jest startowanie pełnym Boeingiem 737 z małych lotnisk w Grecji. To właśnie wtedy postanowiłem opracować system Smart TOGA, którego koncepcję przetestowałem na symulatorze” – mówi Piotr Bieńkowski.

O projekcie

Projekt opracowany przez studenta Politechniki Rzeszowskiej może zwiększyć bezpieczeństwo startu, skrócić jego drogę, wyeliminować prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. ludzkiego błędu i odciążyć pilotów w krytycznej fazie lotu. „Te czynności, które dotychczas wykonywał człowiek, mogą być zautomatyzowane dzięki systemowi Smart TOGA. Ponadto moje rozwiązanie zwiększa dokładność ustawień niektórych parametrów, co jest jego dodatkowym atutem” – tłumaczy Piotr Bieńkowski. Systemem mogą być zainteresowani m.in. linie lotnicze oraz producenci samolotów i awioniki.

Smart TOGA został zaprezentowany podczas uroczystej inauguracji nowego budynku PCI ProtoLab w Rzeszowie. „Nasze nowe przestrzenie oraz ich wyposażenie umożliwiają realizację kreatywnych projektów studentów z Podkarpacia. Młodzi innowatorzy mogą korzystać z warsztatów, pracowni, przestrzeni coworkingowych oraz wsparcia specjalistów ds. prototypowania, druku 3D, mechaniki czy elektroniki” – tłumaczy Wojciech Fiksa, ProtoLab Manager. Nowy budynek PCI ProtoLab to blisko 400 m2 kompleksowo wyposażonych pracowni, z których mogą korzystać podkarpaccy studenci, uczniowie, kreatorzy i innowatorzy.