Podstrona: Tytuł profesora dla pracownika Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2020-03-19
kategoria: Nauka

W dniu 28 lutego br. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda na mocy Postanowienia nadał tytuł profesora nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród nominowanych był dr hab. Bartłomiej Wierzba, pracownik Katedry Nauki o Materiałach na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, który otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno–technicznych.

Prof. dr hab. Bartłomiej Wierzba jest absolwentem Instytutu Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2004 roku zatrudniony był na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na stanowisku asystenta na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej. Następnie od 2007 roku na stanowisku adiunkta na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki.

Na Politechnice Rzeszowskiej, na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa jest zatrudniony od roku 2013. Tytuł naukowy profesora nauk inżynieryjno-technicznych został mu nadany w wieku 40 lat, co czyni go jednym z najmłodszych profesorów tytularnych w Polsce.

Profesor Bartłomiej Wierzba specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących numerycznego opracowania zjawiska transportu masy (dyfuzja wzajemna, dyfuzja reakcyjna, dyfuzja pod działaniem silnych pól zewnętrznych), opracowaniu modeli aluminiowania, azotowania, nawęglania oraz eksperymentach dotyczących położenia płaszczyzny Kirkendalla podczas procesu dyfuzji wzajemnej.

Prof. Bartłomiej Wierzba bardzo aktywnie uczestniczy w życiu naukowym: krajowym i międzynarodowym. Jest członkiem komitetów naukowych konferencji i czasopism, komitetów konkursowych oraz stowarzyszeń naukowych. Współpracuje z sektorem przemysłowym i naukowcami z innych ośrodków. Jest Redaktorem Naczelnym czasopisma Advances in Manufacturing Science and Technology oraz zeszytów naukowych Mechanik Politechniki Rzeszowskiej.

Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych (60 z listy JCR), 2 monografii. Za działalność naukową otrzymał 11 nagród Rektora z rzędu oraz był stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców.

Serdecznie gratulujemy!